Чернігівська обласна премія імені Михайла Коцюбинського

медаль М.Коцюбинський
У 1992 році на Чернігівщині, з ініціативи обласної організації Спілки письменників України, Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. М. Коцюбинського та місцевого відділення Фонду культури, з'явилася літературно-мистецька відзнака, яка невдовзі здобула визнання не лише в Україні, але й далеко за її межами.

Обласна премія імені Михайла Коцюбинського
призначається з метою вшанування пам'яті видатного класика української літератури Михайла Коцюбинського, який тривалий час жив, працював і похований у м. Чернігові, та відзначення найбільш високохудожніх літературних, мистецьких та наукових досягнень, пов’язаних з Чернігівщиною. Починаючи з 2003 року, премія фінансується з обласного бюджету.

Премія призначається щорічно у номінаціях: «Поезія», «Проза», «Народознавство», «Декоративне та образотворче мистецтво», «Театральне та музичне мистецтво» і вручається напередодні дня народження письменника (17 вересня).

За 20 років лауреатами премії стали понад 100 визначних діячів літератури, мистецтва, архітектури, театру не лише нашої області, а й усієї України.

Лауреатами премії за 2015 рік стали:

«Поезія» – Олег Гончаренко;

«Проза» – Олександр Балабко;

«Народознавство» – Віталій Шевченко;

«Театрально-музичне мистецтво» – Сергій Пунтус;

«Декоративне та образотворче мистецтво» – Тетяна Стадниченко.

Лауреатами премії 2014р. стали:

номінація «Поезія»-Тетяна Винник з м. Ніжина за книгу «Прокинусь живою»;

номінація «Проза»- Олександр Забарний з м. Ніжина за книгу «Грішниця»;

номінація «Народознавство»- Світлана Ключник з м. Чернігова за книгу «Слід вічності»;

номінація «Театральне та музичне мистецтво» - капела бандуристів ім. Остапа Вересая з м. Чернігова за цикл концертних програм ;

номінація «Декоративне та образотворче мистецтво» - Володимир Матвейцов з м. Чернігова за цикл робіт «Від великого до смішного один крок, або козацькому роду нема переводу».

Лауреатами премії 2013р. стали:

У номінації «Проза» - Володимира Сенцовського (Ященка) (м. Борзна),

у номінації «Поезія» - Олександра Ярового (м. Київ),

у номінації «Народознавство» - Івана Забіяку (м. Київ),

у номінації «Театрально-музичне мистецтво» - Василя Нечепу (м.Чернігів) та

у номінації «Декоративне та образотворче мистецтво» - Ольгу Костюченко (м.Чернігів).

Лауреатами премії 2012р. стали:

Лауреатом цьогорічної премії в номінації «Поезія» відзначено Шевченка Станіслава Олексійовича за книги «Під сузір’ям Пасіки», «Дім для душі»;

у номінації «Проза» - Сердюк Олену Вікторівну за книгу «Грішниця»;

у номінації «Народознавство» - авторський колектив у складі Курданова Андрія Леонідовича, Доценко Алли Володимирівни, Гаркуші Алли Броніславівни, Васюти Олега Олеговича, Ванжули Олени Миколаївни за науково-популярну книгу «Спас Чернігівський»;

у номінації «Театрально-музичне мистецтво» - Худяшова Романа Володимировича за втілення ідеї «Драматичний простір музею»;

у номінації «Декоративне та образотворче мистецтво» - Саченко Олену Володимирівну за цикли робіт «Мій Чернігів», «Шлях душі».

Лауреатами премії 2011р. стали:

в номінації «Поезія» - Олексій Володимирович Крачило, поет, журналіст, член Національної спілки письменників України – за збірки «Аксіоми серця» та «Константа небайдужості»;

в номінації «Проза» - Олена Михайлівна Конечна,письменниця, журналіст, член Національної спілки письменників України - за книги прози «На березі дощів», «Час у пригорщах», «Копійчині мандри», «За гратами раю», «Синдром Роксолани», «Озброєний янгол»;

в номінації «Народознавство» - Світлана Олександрівна Половникова, старший науковий співробітник Чернігівського обласного історичного музею ім.В.Тарновського, заслужений працівник культури України - за художньо-документальне видання «Качанівка. Альбом автографів»;

в номінації «Декоративне та образотворче мистецтво» - Анатолій Іванович Калошин,майстер з художньої обробки дерева, заслужений майстер народної творчості України - за багаторічну працю з відродження стародавніх традицій чернігівського різьблення та вагомий внесок у розвиток національної культури;

в номінації «Театрально-музичне мистецтво» - Юлія Савеліївна Матросова, актриса Чернігівського молодіжного театру - за виставу «Українське альфреско».

обкл.Лауреати
Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М. Коцюбинського
підготував біографічний довідник «Лауреати Чернігівської обласної премії ім. М. Коцюбинського. 1992-2011», що вийшов на початку ц.р. за сприяння Управління у справах преси та інформації ОДА. У книжці подаються творчі біографії лауреатів обласної премії ім. М.Коцюбинського за період з 1992 по 2011 р. Кожна стаття містить стислі біографічні дані та творчі здобутки лауреатів. Відомості про лауреатів розміщено у хронологічному порядку із зазначенням номінації, у якій присуджувалася премія.
Це видання вийшло друком за ініціативи заст. голови ОДА Віктора Тканка.