Повернутися до звичайного режиму

Книжкова виставка до Дня Конституції України

День Конститу́ції Украї́ни— державне свято України. Це — єдине державне свято, закріплене в самій Конституції.

Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України.

/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/img089.jpg

День Конституції України щороку відзначається 28 червня. Цього дня, 24 роки тому, наша країна отримала свій найважливіший і головний документ – Конституцію. Пропонуємо вашій увазі книжково - ілюстративну виставку, де прослідковано історію розвитку українського конституціоналізму від найдавніших часів до сьогодення.Метою виставки є ознайомлення користувачів з історією створення Конституції України та основними її засадами; формування правової культури та отримання знань про конституційні права і свободи; популяризація бібліотечних фондів.

На виставці представлена література з фонду читального залу бібліотеки, яка відображає найважливіші історичні моменти конституційного процесу на складному і довгому шляху державотворення України.

Перший розділ виставки присвячений правовим основам Княжої Русі- України. Йдеться про перші міжнародні договори Київської Русі та «Руську Правду» і «Повчання…» Володимира Мономаха.

У другому розділі розглядаються державно-конституційні традиції Козацької доби, «Пакти й конституції» Пилипа Орлика, які вважаються першою українською конституцією в сучасному розумінні.

Важливе місце у розвитку конституційного процесу, безумовно, мали універсали Центральної Ради та Конституція УНР, а також документи Гетьманату Скоропадського, Директорії, Західноукраїнської Народної Республіки, Карпатської України.

Знайшла відображення на виставці і радянська доба. Представлені всі чотири радянські конституції України.

Процес створення нової Конституції 1996 року було реально розпочато прийняттям Декларації про державний суверенітет України, в якій зафіксовано, що цей документ «є основою для нової конституції, законів України і визначає позиції республіки при укладанні міжнародних угод». Процес обговорення, створення проектів Конституції, доопрацьовувань тривав довгих п'ять років. В ніч з 27 по 28 червня дискусія депутатів тривала протягом 23 годин. А спікер Ради Олександр Мороз заявив, що депутати працюватимуть до тих пір, поки не буде прийнята Конституція. 28 червня о 9:20 відбулося голосування народних депутатів України за прийняття Конституції. Після ухвалення Конституції Парламентарій урочисто вніс до зали синьо-жовтий державний прапор, тоді ж в українському парламенті вперше пролунав національний гімн України.

Представляємо низку книжкових видань з виставки. Сподіваємося, що запропонована нами добірка книг допоможе усім бажаючим послідовно розглянути основні етапи становлення та розвитку української конституційної ідеї.

/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/img091.jpg

Декларація про Державний суверенітет України. Історія прийняття, документи, свідчення. – Житомир , 2010. – 868с., іл.
Книга містить повний комплект документів та свідчення творців Декларації.

/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/img086.jpg

Томенко М. В. Україна: історія Конституції. – К., 2015. – 144с.
Книга доктора політичних наук, професора, відомого українського політичного і громадського діяча Миколи Томенка містить аналіз конституційних документів від найдавніших часів до сьогодення.

/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/2391224.jpg

Вивід прав України. – Львів, 1991. – 128с. У збірнику вміщено документи та матеріали провідних державних і політичних діячів України І. Франко, М. Грушевський, С. Величко, І. Мазепа, С. Петлюри, В. Липинського, П. Орлика.

Особливу увагу звертаємо на книги про гетьмана Пилипа Орлика, який головною метою свого життя вбачав незалежність і єдність України, мир і розвій держави.

/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/img088.jpg/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/img087.jpg/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/img099.jpg

/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/img098.jpg

Петровська Ю.М. Історія держави і права України: європейський вимір. Практикум: у 2-х ч. Ч.1. - Чернігів, 2018. – 376с.
Для студентів, викладачів, вчителів буде цікавим цей практикум, якій містить тексти історико-правових пам’яток і розгорнуті методичні рекомендації для підготовки до семінарських занять.

/Files/images/BookNews_chitalnogo_zalu/img0977.jpg

Пропонуємо читачеві цікаву книгу латинської юридичної фразеології судді Дмитра Лилака, який тривалий час збирав, систематизував, упорядкував кожний латинський вислів у перекладі на українську мову стосовно Права, Закону, Влади, Правосуддя.

Лилак Д.Д. Мудрість прадавніх про право, закон, владу, правосуддя. – К., 2000. – 144с.

Кiлькiсть переглядiв: 1172