Адріан Кащенко – творець історичних оповідань про національних героїв

/Files/images/pismenniki-yuvlyari/120660899_3400995883316461_8324138220967730041_n.jpg

"Часом і моя душа рветься до людей - поговорити хочеться, посумувати в купі, а як набіжать пекучі справи служби, то й про людей забудеш, тільки Україна не забувається, а стоїть повсякчас перед очима..."

1 жовтня 1958 року народився український письменник, літописець Запорізької Січі, автор історичних повістей та оповідань про життя українських козаків Адріан Кащенко. Письменник, твори якого були під суворою забороною з 1932 року, адже комуністична влада оголосила письменника «українським націоналістом». Достовірних фактів про життя Адріана Кащенка немає, є лише спогади старшого брата Миколи Кащенка – засновника та директора Київського ботанічного саду.

Адріан походив з козацької родини, тож спогади діда-запорожця, юнацькі мандрівки на дніпровські пороги, на руїни Запорозьких Січей, народні думи про козацьку славу захопили його уяву ще з раннього дитинства.

Хоча хлопець був, як писав брат Микола, «працелюбним, тихим, рівним вдачею, і незворушно спокійним», навчання в гімназії йому аж ніяк не давалося. Адріан залишив гімназію після третього класу і вступив до юнкерського училища, але військової кар'єри не зробив. Прослуживши кілька років офіцером, він вступив на службу в управління залізниці (контролером у поїздах).

Служба змушувала письменника змінювати міста – Перм, Петербург, Туапсе. Повсюди він веде активну громадську роботу, влаштовує українські вистави та вечори, поширює українські книжки та газети. І весь час туга за батьківщиною, мрії про будиночок на схилі Дніпра...

/Files/images/pismenniki-yuvlyari/120699750_3400993786650004_5595539628308264909_n.jpg

Адріан Кащенко почав свій шлях у літературі з друкування народних легенд, переказів, казок. У 1883 році виходить книга «Жар-птиця, або З паном не братайся, у прийми не бери і жінці правди не кажи», саме з цієї книжечки починається відлік українського художнього друкованого слова на Придніпров'ї.

У 1917 році Адріан Кащенко заснував «Українське видавництво А. Кащенка в Катеринославі», в якому видавалось і перевидавалось усе, ним написане.

Своїми творами письменник створив своєрідну козацьку сагу про найгероїчніший період нашої історії: «Словник побратимів», «Над Кодацьким порогом», «Під Корсунем», «Про Самійла Кішку», «Про Гетьмана Сагайдачного», «Оповідання пор славне Військо Запорозьке низове».

Помер Адріан Кащенко у Катеринославі й був похований на престижному Севастопольському цвинтарі, який пізніше був зруйнований та перетворений на Севастопольський парк. Могила письменника була при цьому знищена.

За часів СРСР усі книжки Кащенка були вилучені з бібліотек і до 1989 року не був надрукований жодний його твір.

«Його (Кащенка) оповідання – то безперечно добрі ліки, якими може бути вигоєний і зміцнений організм нашого народу і повернуто йому зіпсоване історичними пригодами здоров’я» П. Єфремов

Кiлькiсть переглядiв: 226