Огляд «Шевченкіани» з фондів Канадсько-українського бібліотечного центру

/Files/images/kanadsko-ukranskiy_tsentr/89106996_207161500639633_3974402103941529600_n.jpg

Напередодні Шевченківських днів пропонуємо читачам огляд «Шевченкіани» з фондів Канадсько-українського бібліотечного центру. Тут чимала добірка як творів самого Кобзаря різних років видання, так і літературознавчих розвідок про творчість Тараса Шевченка.

Зокрема, у фондах Центру є репринтне видання «Кобзаря» 1840 року. Також слід звернути увагу й на 12-и томне академічне видання творів Тараса Шевченка, яке побачило світ у видавництві «Наукова думка». У Канадсько-українському центрі ви можете знайти 7 томів із 12-ти. Особливу цікавість викликає том, «Живопис і графіка 1830 – 1843». Тут зібрані перші ранні роботи Тараса Шевченка, виконані в техніці графіки, олійного та акварельного живопису. До зібрання увійшли також ескізи та етюди до майбутніх картин. Мистецькі томи зібрання підготовані Інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України спільно з Національним музеєм Тараса Шевченка.

/Files/images/kanadsko-ukranskiy_tsentr/87072308_207156627306787_6916707829894086656_n.jpg

Серед літературознавчих розвідок слід звернути увагу й на двотомний «Словник мови Шевченка», який вміщує майже 10 тисяч слів, вживаних у творах Великого Кобзаря. Словник детально характеризує кожне слово, його функціонування в поетичному контексті. Видання орієнтоване, в першу чергу, на літературознавців та мовознавців.

Діаспорні видання про Тараса Шевченка без перебільшення є справжніми раритетами й дозволяють по-іншому поглянути на життя й творчість поета. Адже в радянські часи аналіз творчості Шевченка багато в чому був заангажованим та однобічним. Звертаємо увагу на такі книги: Віктор Доманицький «Тарас Шевченко. Синтетично-націологічні студії його життя й творчості», Т. Пасічник «Псалми Давидові. Їх значення у збірці Тараса Шевченка «Три літа», Павло Зайцев «Життя Тараса Шевченка», Олександр Соколишин «Іван Франко – шевченкознавець». Олександр Соколишин наголошує на спадкоємності ідей Шевченка у творчій спадщині Франка, а також аналізує його літературознавчі розвідки.

/Files/images/kanadsko-ukranskiy_tsentr/87855845_207154223973694_6326783785341812736_n.jpg

Цікавий підхід до творчості Тараса Шевченка пропонує книга спогадів учасника національно-визвольного руху, члена ОУН Миколи Куделі «Кобзар у моєму житті». Автор через опис різних епізодів своєї біографії показує актуальність поезії Шевченка для становлення української національної свідомості.

Інтерес для літературознавців та всіх, хто цікавиться творчістю Шевченка. Становить видання «Листи до Т.Г. Шевченка».

Окремо слід назвати мистецькі видання, пов’язані з творчістю Кобзаря. Це «Полум’яне слово Шевченка в музиці», присвячене музично-хоровому озвученню поезій Тараса Шевченка, та «Шевченкіана Василя Леоненка». Останнє видання підготоване співробітниками Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В.Г. Короленка і присвячене творчості чернігівського художника-графіка Василя Леоненка. У книзі вміщений 21 екслібріс із серії «Шевченкіана» (1980 – 2013 роки)

Підготувала завідувачка Українсько-канадським бібліотечним центром Олена Терещенко