Видатні постаті Чернігівщини: Олексій Потапенко, художник

/Files/images/vidatn_postat_cherngvschini/225602682_4247148472034527_905066844973039333_n.jpg

«Не пишу з натури, все через сприйняття. Одне з моїх правил: не передавати, не переписувати, а створювати. Світ у прямокутнику. Мій світ, який створив я».

Ці слова належать нашому сучаснику, який живе і творить поряд із нами у давньому Чернігові – Заслуженому художнику України ПОТАПЕНКО ОЛЕКСІЮ ГРИГОРОВИЧУ, що 4 серпня святкує свій день народження. З роси та води Вам!

А зараз прочинимо його неймовірні «Зоряні ворота», за якими безмір української ночі, щедро засрібряної жменями сузір’їв та зірок, які ведуть до світів митця.

«Діалектика мистецької долі Олексія Потапенка пролягає на складному і довгому шляху від Слобожанщини, землі його народження [1939 р.] до Чернігівщини, краю рік, озер, луків. Художник відбувається тоді, коли знаходить свою тему, своє бачення, свою «малу планету». У Олексія Потапенка це Україна, Дніпро, людина в середовищі, буття людини в світі…», – казав Євген Кріп, член ЧООНСХ України.

/Files/images/vidatn_postat_cherngvschini/225344135_4247147882034586_2024017295357840068_n.jpg

Починаючи з 1990-х років художник розробляє етнографічну тему, занурюючись в національне буття українців, реконструює українську минувшину в серії картин. «Сім’я, дім, земля це найважливіше для існування України», – говорить автор.

«Поєднавши дві живописні основи – народне мистецтво і набутки світової класики – Потапенко досяг синтезу, де органічно злилось національне та загальнолюдське. Його творчість наповнена символами глибинними і поетичними і вимагає від глядача не умоглядного сприйняття, а схвильованої душі і серця», – відзначає мистецтвознавиця Т. Гаснашанська. Авторська принципова позиція: «Я не хочу пояснювати свої картини. Якщо людина захоче, вона все зрозуміє».

/Files/images/vidatn_postat_cherngvschini/227424233_4247148255367882_5856416331621917364_n.jpg

І цей настільки незвичайний світ, що так любовно і наполегливо створював митець-філософ, митець-мрійник, не залишає нас байдужими. «Магнетизм його картин змушує повертатися до них іще й іще, як до закодованої таїни, котру неможливо розгадати, але прагнеш хоч трохи наблизити до себе», – зауважує Леся Кочергіна, організатор його виставки «Українська містерія». А колекціонер-галерист з Парижу вважає, що: «Олексій Потапенко такий вільний і експресивний, так вже 90 років ніхто не пише».

«Творчість Олексія Потапенка виразно свідчить про унікальність та довершеність поєднання самобутнього власного внутрішнього відчуття художньої форми і багаторічного досвіду, набутого завдяки невпинному збагаченню професійними знаннями та експерименту з техніками», – пише арт-критикиня Анастасія Барановська.

Етапи творчого шляху поважного Майстра були представлені на персональних виставках у Чернігові, Гомелі, Іспанії, Києві, Парижі, Турції.

Картини художника зберігаються у фондах Чернігівського художнього музею ім. Г. Галагана, приватних вітчизняних та закордонних зібраннях.

До уваги поціновувачів творчості Олексія Потапенка!

У виставкових залах Чернігівської обласної організації Національної Спілки художників України до 8 серпня діє нова виставка «Лінії життя». Графіка Олексія Потапенка». Тут особливу увагу звертають на себе монохромні роботи, виконані в авторській техніці.

Підготувала Ольга Чирик – бібліограф Чернігівської міської бібліотеки ім. М.М.Коцюбинського

Використані джерела:
  • Олексій Потапенко: каталог творів. – Київ - Чернігів, 2004. – 36 с.
  • Золотаренко Т. Створює своє,нове, оригінальне / Т.Золотаренко // Десн.правда. – 2009. – 5 верес.