«У сузір’ї літературних ювілеїв: ЖОВТЕНЬ»

/Files/images/knijkov_vistavki/243376621_148454297497944_4646807877149280474_n.jpg

Читальний зал Центральної бібліотеки ім. М. Коцюбинського представляє виставку «У сузір’ї літературних ювілеїв: ЖОВТЕНЬ» із циклу книжкових виставок «Літературний календар», де всі користувачі можуть познайомитися з творчістю письменників – ювілярів ЖОВТНЯ 2021 року: прочитати спогади про них, перечитати поезії, прозу, новели та інші літературні твори.

Літературний календар жовтня висвітлює ювілеї відомих українських письменників:

2 жовтня – 115 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ІВАНА БАГРЯНОГО (1906-1963) - українського поета, письменника, публіциста та політика.

«Я мушу працювати для української культури насамперед, і твори мусять бути національними не тільки за формою, а й за змістом. Я – український письменник.» ІВАН БАГРЯНИЙ

Одна з найяскравіших і найдраматичніших постатей в українському письменстві й громадянстві першої половини й середини ХХ ст. Більшовики ув’язнили його як українського націоналіста, натомість дехто з українських емігрантів у Західній Німеччині вважав Багряного радянським агентом. Полум’яний памфлет Івана Багряного «Чому я не хочу вертатися до СРСР?» - пристрасна розповідь про страждання українських робітників, селян, інтелігенції (як і інших народів) у більшовицькому «раю» та про свої власні поневіряння, стає в 1940-ві роки одним із тих документів, які допомогли змінити ставлення західної громадськості до проблеми «переміщених осіб» і водночас це був початок деміфологізації сталінського режиму. Актом справедливості й визнання (хоч запізнілого) стало присудження йому посмертно, в березні 1992 року, найвищої відзнаки нашої країни — Державної премії України імені Тараса Шевченка.

4 жовтня – 130 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЮРІЯ КЛЕНА (Освальда Бургардта) (1891 – 1947) – українського поета, перекладача, літературного критика. Німець за народженням, він вважав себе українцем за духом і присвятив своє життя і творчість Україні. «За Кленом простежуються віхи української історії. Передовсім першої половини XX століття. Вражає ось що: німець, який усвідомив себе духовним українцем, коли йому було за тридцять, як ніхто з чужих по крові явив у своїй творчості українську ментальність. Його розуміння й почування — розуміння й почування українського інтелігента» (В. Базилевський). Найвизначнішими творами Юрія Клена-поета є поеми «Прокляті роки» (1937) та «Попіл імперій» (1943 – 1947). Трагічне знищення української культури в добу сталінізму, нелюдська жорстокість другої світової війни – центральні теми цих творів.

6 жовтня – 140 РОКІВ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ІВАНА КОЧЕРГИ (1881 -1952) – українського драматурга-неоромантика 10 — 40-х рр. ХХ ст., нашого земляка родом з містечка Носівка на Чернігівщині. Творча спадщина вміщує найрізноманітніші жанри, серед яких і віршовані трагедії, і водевілі, гротески й вистави, дитячі п’єси тощо. Кожна його праця – це втілення майстерності, яка наповнена глибоким філософським змістом. Вершини творчого доробку Кочерги — історичні драми «Алмазне жорно» (1927), «Свіччине весілля» (1930), «Ярослав Мудрий» (1944—1946) — по праву входять до золотого фонду української класики.

Виставка триватиме впродовж жовтня місяця за адресою: вул. Кирпоноса, 22; 2-й поверх, читальний зал. Запрошуємо до перегляду.

Кiлькiсть переглядiв: 46