140 років від дня народження британської письменниці Вірджинії Вулф

«Жінкам-письменницям заважають консервативні погляди, властиві протилежній статі. Що скажуть чоловіки про жінку, яка відкрито заговорить про свої пристрасті? Бо чоловіки самим собі дозволяють у цьому велику свободу і правильно роблять, але несвідомо лютують і не можуть з собою впоратися, коли мова йде про аналогічну свободу для жінок» - Вірджинія Вулф.

/Files/images/chitamo_razom/272295951_4817839328298769_5855702182661706230_n.jpg

Аделіна Вірджинія Стівен, більш відома як Вірджинія Вулф – британська письменниця, літературна критикиня, одна з головних ікон фемінізму та літературного модернізму ХХ століття. Народилась вона 25 січня 1882 року в Південному Кенсінгтоні (південна частина Лондона, яка зараз перетворена на музейне містечко Альбертополь) в родині знаної красуні Джулії Дакуорт та відомого літературного критика сера Леслі Стівена.

Вірджинія отримала дуже хорошу домашню освіту, росла в оточенні, яке було наповнене впливом Вікторіанського товариства. Пізніше вона закінчила курси навчання давньогрецької, латинської і німецької мов, а також континентальної та англійської історії в жіночому відділенні Королівського коледжу Лондона.

/Files/images/chitamo_razom/272282202_4817839221632113_7974490412145217901_n.jpg

Та все ж юнацькі роки майбутньої письменниці неможливо назвати щасливими, адже численні психологічні травми залишились з нею на все життя. Ще дітьми Вірджинія та її сестра Ванесса потерпали від сексуальних домагань своїх зведених братів. Джордж Дакуорт полюбляв приходити вночі до кімнати сестер і розпускати руки. Суворе вікторіанське виховання змушувало дівчат мовчати про всі ті жахи. А коли Вірджинії було 13 років Джеральд і Джордж вчинили спробу зґвалтування, їх зупинили слуги.

У дорослому віці Вірджинія писала, що брати зламали її життя ще до того, як воно встигло початися. Психологічна травма, отримана в дитинстві, залишилась з нею на завжди, вона часто починала чути голоси, з’являлися галюцинації. Все життя письменниця боролась з наслідками тих подій, іноді по кілька місяців підряд проводячи в психіатричних лікарнях.

/Files/images/chitamo_razom/272276437_4817839574965411_4118033939531350678_n.jpg

Незважаючи на все це, а можливо й в результаті цього, Вірджинія Вулф стала провідною фігурою модерністської літератури ХХ століття, її твори перекладені 50-ма мовами. Вона постійно підіймала на поверхню проблему місця жінок-авторок у чоловічому літературному каноні, писала про обмежені соціальні можливості жінки. З приводу фінансової вигідності письменницької праці вона іронізувала, що кожна жінка може собі це дозволити, не боючись порушити сімейного спокою чи сімейного бюджету, адже що таке десять шилінгів і шість пенсів? Це гроші, на які можна купити таку кількість паперу, що вистачить переписати (а не створити свої!) усі п’єси Шекспіра.

Після смерті батька Вірджинія з братом Едріаном переїжджають в Блумсбері. Їхній будинок стає центром прогресивних творчих ідей. Там збиралися члени так званої групи Блумсбері. Це була інтелектуальна спільнота, зайнята теоретичними соціальними і політичними проблемами. Вони відмовлялись від літературних канонів і в своїй творчості затверджували нову естетику.

Саме в цей час, з рецензій для літературного додатку до журналу «Таймс», розпочалась письменницька кар’єра Джинні (так Вірджинію називали близькі). Свою сімейну історію вона описала в книзі «Спогади».

Тоді ж Вірджинія познайомилась з журналістом і письменником Леонардом Вульфом. У 1912 році вона вийшла за нього заміж, заздалегідь попередивши, що статеві стосунки з чоловіком для неї огидні. Їхній шлюб був зразком підтримки та взаємоповаги. Разом вони заснували видавництво «Хогарт пресс». Джинні була неймовірно вдячна чоловіку, за те що він завжди був поряд і разом з нею боровся з її психічними розладами. А згодом в своїй передсмертній записці, адресованій Леонарду, Вірджинія написала: «… Я просто хочу сказати, що всім щастям в моєму житті я завдячую тобі. Ти був безмірно терплячий зі мною і неймовірно добрий. Усі це знають. Якщо хто-небудь і міг би врятувати мене, це був би ти. Все пішло від мене, крім впевненості у твоїй доброті. Я просто не можу більше псувати твоє життя. Не думаю, що дві людини могли б мати більше щастя, ніж було у нас…».

28 березня 1941 року не витримавши глибокої депресії, пов’язаної з війною, та повернення галюцинацій, письменниця втопилася у річці Оуз, неподалік їхнього з чоловіком будинку в Сассексі.

/Files/images/chitamo_razom/272277195_4817839284965440_7043462293993954614_n.jpg

Романи Вірджинії Вульф вважають класичними творами «потоку свідомості». До її найпопулярніших творів належать: «Місіс Делоуей», «Орландо», «До Маяка», які були екранізовані в 90-х роках. Про британську письменницю знято фільми: «Віта та Вірджинія» - про відносини Віти Секвілл-Вест і Вірджинії Вулф, «Хто боїться Вірджинії Вульф» і «Години» за однойменними творами Едварда Олбі та Майкла Канінгема.

Джерела:

Провідна особистість модерністської літератури : 140 років від дня народження Вірджинії Вулф // Шкільна бібліотека. – 2021. - № 12. – С.77-80.

Дьоміна Н. Вірджинія Вулф: ревізія «вікторіанців» / Наталя Дьоміна // Всесвіт. – 2008.- № 9-10. – С.156-162.

Вірджинія Вульф - книги автора та біографія. - Режим доступу:https://nashformat.ua/authors/virdzhyniya-vulf-books

Вулф Вірджинія. - Режим доступу: https://tunnel.ru/post-vulf-virdzhiniya#prettyPhoto

Мойшевич А. Вірджинія Вулф в цитатах і фактах / Анна Мойшевич // Друг Читача. – 2018. - Режим доступу: https://vsiknygy.net.ua/neformat/51629/

Вірджинія Вульф. - Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Вірджинія_Вульф