МІЙ КРАЙ – МОЄ НАТХНЕННЯ: ЛЕОНІД ГОРЛАЧ

В цьому році український поет, літературознавець Леонід Горлач (Коваленко) відсвяткував свій 80-й рік народження.

Леонід Никифорович народився в містечку Ріпки на Чернігівщині. Закінчив Ніжинський педінститут ім. М. В. Гоголя, отримав фах учителя української мови й літератури, музики та співів. Член Національної спілки письменників України з 1967 року. Лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка (2013 р.) за збірку поезій «Знак розбитого ярма» та багатьох Всеукраїнських і Міжнародних премій. Головний редактор щомісячника Чернігівського земляцтва в Києві «Отчий поріг». Автор більше п’ятидесяти книг поезії, прози, публіцистики, критики, дитячих творів, серед них шість віршованих історичних романів. Перша книжка поезій «Сонце в зіницях» вийшла 1965 року. Згодом побачили світ поетичні збірки «Лебеді» (1967) та «Танок дощу» (1971), яку має у своєму фонді бібліотека. Він починав разом із «шістдесятниками». Як згадує Борис Олійник, тодішні поезії Леоніда Горлача «дихали повногрудо, не вельми скуті регульованою строфікою. Вони променіли непоказною, але відчутною внутрішньою культурою, тактовністю у поводженні зі словом».

/Files/images/vrsh_ta_proza_pro_cherngvschinu/img568.jpg

1982 року з’явився історичний роман у віршах «Ніч у Вишгороді», який відкрив зовсім нову грань у творчості поета. «Ніч у Вишгороді» - поема про часи Ярослава Мудрого. За словами Михайла Слабошпицького вона «стала важливим твором для української поезії в її осмисленні національної історії». За чотири роки з’явився другий історичний роман «Слов’янський острів» про героїчну боротьбу чеських патріотів-гуситів проти римських хрестоносців і активну участь українців на чолі з Новгород-Сіверським князем Сигизмундом Корибутовичем. Обидва історичні романи містяться у виданні «Слов’янський острів» (1991 р.), яке ви можете переглянути у бібліотеці. Згодом вийшли історичні романи у віршах «Чисте поле» (1990), «Перст Аскольда» (1993), «Руїна, або Життя і трагедія Івана Мазепи» (2004), «Слід копита» (2005).

За творами Леоніда Горлача «Ніч у Вишгороді» та «Мазепа» було створено вистави, які з успіхом йшли в «Театрі поезії» (нині – Київський академічний театр «Золоті ворота»).

/Files/images/vrsh_ta_proza_pro_cherngvschinu/znak.jpg

У передмові до збірки «Знак розбитого ярма» літературний критик Михайло Слабошпицький, підсумовуючи творчий шлях письменника у літературі, зазначив: «Як на мене, то саме книжки Леоніда Горлача дають вдячний матеріал для спостереження про те, як послідовно усвідомлює поезія весь драматизм людського існування».

Більшу частину свого життя Леонід Горлач прожив і пропрацюв у столиці, але ніколи не полишав думками і добрими справами свою малу батьківщину – Чернігівщину, усіляко популяризуючи її багату історичну та культурну спадщину. За його упорядкуванням та редакцією виходить книга «Сіверські скрижалі» (2011 р.) - краєзнавчий портрет Чернігівщини; художньо –документальна оповідь «Проценки Любомудрівські, рід козацький».

«Я добре знаю історію краю, Чернігова. Сучасники мають знати, що колись був могутній князь Микола Чернігівський — тепер відомий як Микола Святоша. Княжив, як і належить, а потім раптом розчарувався у золоті, добрі, у славі і пішки пішов до Києва. Склав, напевне, власну ціну і добру, і злу… Записався рядовим послушником у Києво-Печерську лавру і там весь вік підмітав братії доріжку, аби ченці ходили по чистій землі. У моєму вірші «Урок Миколи Святоші» є такі рядки:

Найтяжче бути князем
над собою,
в собі народ носити —
як Христа…»

/Files/images/vrsh_ta_proza_pro_cherngvschinu/img566.jpg/Files/images/vrsh_ta_proza_pro_cherngvschinu/img567.jpg

Бібліотека налічує більше п’ятнадцяти різних видань творів Леоніда Горлача. Маємо і книгу з автографом автора - збірку ліричних віршів «Грозою січене плече».

Мотивом отчої землі перейнята уся творчість поета. Ми підібрали вірші Леоніда Горлача про чудовий куточок Чернігівського Полісся, сіверянський край, де «…сонце волохате спить на сіні// і крізь прозорі сутінкові тіні// шумлять, шумлять чернігівські бори» і про нашу Десну:

І ти забудеш, хто ти є,
звідкіль прийшов, чого жадаєш,
як серце зранене своє
на синій хвилі загойдаєш.

Як майстерно з’єднує автор вічне і короткочасне, земне і небесне, передає почуття, що хвилюють кожного із нас!

Див. за посиланням: ВІРШІ Леонід Горлач
Видання Леоніда Горлача з фонду читального залу:
  • Горлач, Л. Проценки Любомудрівські, рід козацький : худож.-докум. Оповідь / Леонід Горлач.– Київ : СПД Павленко, 2016. – 384 с. : іл.
  • Горлач, Л. Знак розбитого ярма: поезія / Леонід Горлач ; [передм. М. Слабошпицький]. — К.: Ярославів Вал, 2012. — 174 с. — (Сучасна поезія).
  • Сіверські скрижалі : краєзнав. портрет Чернігівщини / [за заг. ред. В. Ткаченка ; упоряд.-ред.:Л. Горлач]. — К.: Дім, сад, город, 2011. — 647 с. : іл.
  • Горлач, Л. Обрії душі : Вибрана лірика. — К.: Щек°, 2006. — 399 с.
  • Горлач, Л. Грозою січене плече: лірика / Л. Н. Горлач. – К.: Рада, 1996. - 96 с.
  • Горлач, Л. Слов’янський острів : іст. поема, іст. роман / Леонід Горлач. – К.: Дніпро, 1991. – 376 с.
  • Горлач, Л. Танок дощу : поезії / Л. Н. Горлач. — К.: Молодь, 1971. — 71 с.
Кiлькiсть переглядiв: 92