Народознавчі замальовки: Благовіщення

Олександр Мурашко (1875-1919) Благовіщення

Щороку, 7 квітня, святкуємо радісну подію - звістку архангелом Гавриїлом Діві Марії про народження Спасителя світу - Ісуса Христа. На знак події, що відбулась, Церква встановила велике свято, відоме як Благовіщення Пресвятої Богородиці. Значення Благовіщення, як моменту Боговтілення, надзвичайно велике, воно є відправною точкою для всіх інших євангельських подій – Різдва Христового, Богоявлення, хресної смерті, Воскресіння і Вознесіння Господнього.

Головні мотиви цієї святої і неземної радості - це втілення Сина Божого, вшанування материнства і жіноцтва в особі Пречистої Діви Марії, це початок Спасіння роду людського.

В українській традиції Благовіщення, що припадало на час весняного рівнодення, було важливою віхою землеробського календаря. Вважали, що цього дня весна остаточно поборює зиму. Існувало повір’я, що на Благовіщення «відкривалася земля», з неї виповзали змії та інші плазуни. До цього свята прилітали з вирію птахи (лелеки) і починали вити гнізда. Пасічники цього дня виставляли на двір вулики. За народними уявленнями, лише після Благовіщення можна було починати польові роботи. Здавна в Україні, особливо у містах, був звичай випускати на Благовіщення пташок. Городяни спеціально для такої оказії купляли кліточки з пернатими і, повернувшись з церковної відправи, випускали на волю «менших братів», а селяни виганяли з хат котів, спускали з ланцюгів псів й виганяли з хлівів худобу, «щоб чули весну й самі про себе дбали».

«Благовіщення» — єдина картина на релігійну тематику українського живописця ОЛЕКСАНДРА МУРАШКО, створена у 1909 році. На картині зображено подію, яка описана в Євангелії від Луки, коли архангел Гавриїл, посланий Богом, проголосив: «Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою», повідомив Діві Марії про її вагітність і наказав назвати народженого сина Ісусом.

/Files/images/narodoznavstvo/Безымянный.jpg

«Радуйся, Невісто неневісная!» (2018) – роман української письменниці ГАННИ АРСЕНИЧ-БАРАН, в якому йдеться про земне життя Діви Марії. Це художній твір, тож тут є вигадані персонажі, за допомогою яких повніше розкриваються характери головних героїв. Кожна новела розповідає історію про 24 ікони Діви Марії.

Кiлькiсть переглядiв: 43